Pandemija bolesti izazvane novim virusom korona izbacila je na površinu mnoge anomalije društva. Prognoze nezavisnih ekonomskih stručnjaka iz regiona nisu nimalo ohrabrujuće i, kao Republici s najnižim životnim standardom u Evropi, predstoji nam jedan krajnje neizvjestan period.
Poručili su ovo iz pokreta „Banjaluka zove“, kojeg su nedavno osnovali banjalučki odbornici Saša Lazić i Mirna Savić Banjac, te na svom Fejsbuk profilu Vladi Republike Srpske predložili nekoliko mjera.
– Tek je prvi mjesec pandemije za nama, a Vlada Republike Srpske se zadužuje novom emisijom obveznica u vrijednosti 300 miliona KM i prodajom trezorskih zapisa u iznosu od 50 miliona KM. Iz medija saznajemo da će se Srbija pojaviti kao spasilac, kao što je bio slučaj sa medicinskom opremom – naovode iz ovog pokreta.
Kažu da smo „danas valjda svjesni koliko nam nedostaju najbolji medicinski tehničari i doktori koje smo otjerali potcjenjivačkim odnosom, koliko nam nedostaju Robne rezerve koje su lošim političkim djelovanjem ugašene…“.
– Umjesto lamentiranja nad onim što je nepovratno izgubljeno i straha šta nosi bliska budućnost, mi želimo ovu situaciju vidjeti kao šansu da se u društvu naprave ozbiljne reforme, kako bi se teret krize podjednako raspodijelio na sve, kako ne bismo imali više preminulih od posljedica ekstremnog siromaštva, hroničnog stresa i straha od neizvjesnosti, loše ishrane, nedostatka adekvatne zdravstvene zaštite, nego od samog virusa – navode oni.
Kampanja u doba korone?
Navode da su primijetili da se situacija politički zloupotrebljava, da se pojedini politički eksponenti utrkuju ko će stati pred kamere, dok stručna lica gotovo da ne viđamo.
– Predizborna kampanja, kada joj vrijeme nije, uveliko traje, na sraman način pojedinci se fotografišu s ljudima kojima dijele naša sredstva, kao da su iz njihovog džepa. Pri tome često viđamo nosioce najviših političkih funkcija kako ne poštuju pravila ponašanja koja su sami donijeli i daju loš primjer javnosti. Posebno smo ogorčeni maćehinskim odnosom prema našim ljudima iz inostranstva, ljudima koji su dotacijama spasili Srpsku i BiH od bankrota, koji se tretiraju poput migranata u momentu kada ostaju bez posla u stranim državama – ističu iz ovog pokreta.
Prijedlozi
Oni Vladi Republike Srpske predlažu da se najniža neto plata poveća na 700 KM, a doprinosi na plate smanje za trećinu, kako bi se rasteretili poslodavci i stimulisao privatni sektor.
Takođe, navode da se odnos najniže i najviše plate limitira na 1:3,5, s tim da primanja nosilaca političkih funkcija ne mogu prelaziti 2.000 KM mjesečno, te da se momentalno obustave svi infrastrukturni radovi i javne nabavke od povlaštenih ponuđača, a sva budžetska sredstva Republike, gradova i opština podrede prehranjivanju i liječenju stanovništva.
Oni između ostalog navode i “da se prekine sa praksom dodjele poslova povlaštenim firmama uz nerealno visoke vrijednosti faktura, da se umjesto jednokratne nagrade dugoročno i trajno povećaju plate zdravstvenim radnicima, te da se institucijama Republike Srpske vrate sva ovlaštenja koja je uzurpirao član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda”.
– Predlažemo da se interes domaćih proizvođača i građana konačno stavi iznad interesa male grupe pojedinaca iz uvozničkog lobija, da proizvedemo kvalitetnu i pristupačnu hranu za domaće potrebe i izvoz, da steknemo kulturu da kupujemo domaće proizvode, a obnovimo „Robne rezerve Republike Srpske“, koje bi otkupljivale proizvode od domaćih proizvođača – navode oni.
Predlažu i da se svim građanima Srpske koji neće biti u stanju redovno izmirivati obaveze za režijske troškove, otplatu kredita, poreze i sl. odgode i reprogramiraju prispjele obaveze.
Kriza kao šansa za preokret
– Mi nismo političari, mi smo obični građani, udruženi radi stvaranja boljeg i pravednijeg društva, a ne radi ostvarenja ličnih interesa. Zato nismo željeli da se bavimo političkim prepucavanjima i kritikama, nego iznosimo konkretne prijedloge, za koje očekujemo podršku šire društvene zajednice. Ako krizu shvatimo kao šansu za preokret i realizujemo ove prijedloge, možda i imamo budućnost na ovim prostorima – zaključili su u objavi, dodajući da, ako nastavimo po starom, nemamo se čemu nadati.